Patriarchowie i Zwierzchnicy Kościołów w Jerozolimie
przesyłają Orędzie na Boże Narodzenie 2022 roku
A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę,
chwałę jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy. (J 1:14)
My, Patriarchowie i Zwierzchnicy Kościołów w Jerozolimie, kierujemy nasze pozdrowienia do chrześcijan na całym świecie w tym samym duchu podziwu i zadziwienia, jakiego doświadczają obecni w Betlejem w miejscu Narodzenia naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa.
Jak później ogłosił św. Jan Ewangelista, narodziny Chrystusa były chwalebną manifestacją Boga Wcielonego, Słowa, które stało się ciałem, pełnego łaski i prawdy. Bóg objawił ludzkości głęboką i trwałą miłość do całego swego ludu: że Wszechmogący raczył narodzić się wśród nich, w pełni ludzki i w pełni Boski.
W tym akcie współczucia Chrystus włączył się w cierpienie świata, znosząc wraz ze Świętą Rodziną wiele trudów życia pod okupacją. Obejmowały one groźby przemocy, przymusową rejestrację, wysiedlenie rodziny i egzystencję jako uchodźcy w obcym kraju.
Podobne smutki i cierpienia nadal nękają świat w naszych czasach, czy to w Ukrainie, w Armenii, Syrii, czy w całej Ziemi Świętej – by wymienić tylko kilka. W związku z tym wyrażamy naszą szczególną troskę o tych wiernych, którzy pozostają chrześcijańską resztką w ziemi narodzin naszego Pana, ponieważ podlegają naszej pasterskiej trosce.
W ostatnich latach chrześcijanie ci coraz częściej spotykają się z atakami na swobodne praktykowanie przez nich religii, w tym atakami personalnymi, bezczeszczeniem ich kościołów i cmentarzy, nieuzasadnionymi ograniczeniami ich uczestnictwa w nabożeństwach oraz groźbami prawnymi przeciwko posiadaniu i zarządzaniu nieruchomościami kościelnymi.
Ta przygnębiająca atmosfera doprowadziła do braku nadziei, zwłaszcza wśród naszej chrześcijańskiej młodzieży, która coraz bardziej czuje się niemile widziana w kraju, w którym mieszkali ich przodkowie jeszcze przed narodzinami Kościoła w dniu Pięćdziesiątnicy (Dz 2, 11). W rezultacie wielu opuszcza region udając się do miejsc o większych możliwościach, zmniejszając w ten sposób obecność chrześcijan i czyniąc ją mniejszością liczącą poniżej 2% ogólnej populacji.
Tym młodym ofiarowujemy orędzie o wcieleniu Chrystusa jako światło nadziei, przypominając nam wszystkim, że nasz Pan nadal cierpi zarówno z nami, jak i za nas, prowadząc nas do nowego życia w świetle swojego chwalebnego zmartwychwstania. Co więcej, (...) nasze kościoły nadal oferują miejsca pocieszenia, siły i wsparcia poprzez swoje nabożeństwa, służbę edukacyjną i zdrowotną, centra pielgrzymkowe i możliwości znaczącego zatrudnienia.
W tym duchu jesteśmy wdzięczni, że chrześcijanie z całego świata w coraz większej liczbie powracają teraz w pielgrzymkach do Ziemi Świętej. Zachęcamy ich, aby nie tylko z szacunkiem odwiedzali błogosławione kamienie Świętych Miejsc, ale także angażowali się we wspieranie "żywych kamieni", współczesnych miejscowych chrześcijan, których rodziny pomagały budować i pielęgnować te czcigodne miejsca na przestrzeni wieków, aż do dnia dzisiejszego.
Podobnie zachęcamy chrześcijan na całym świecie, aby wspierali przestrzeganie religijnego status quo oraz kontynuowali pracę i modlitwę o sprawiedliwy i trwały pokój w ziemi narodzin naszego Pana – jak również w wielu rozdartych wojną regionach świata – aby błogosławione poselstwo nadziei, po raz pierwszy ogłoszone przez anioła pasterzom w Betlejem, mogło być coraz bardziej realizowane na całej ziemi: „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan”. (Łk 2:10-11).
Patriarchowie i Zwierzchnicy Kościołów w Jerozolimie
21.12.2022
ej