Święto Nawiedzenia i zakończenie miesiąca maryjnego w Jerozolimie

JEROZOLIMA – We wtorek, 31 maja, w święto Nawiedzenia, w Jerozolimie odbyła się jedna z głównych procesji religijnych roku ku czci Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość, w której uczestniczył Jego Błogosławioność abp Pierbattista Pizzaballa, łaciński Patriarcha Jerozolimy, była okazją dla mieszkańców i gości Ziemi Świętej do złożenia hołdu Matce Bożej.

Nawiedzenie to święto ku czci spotkania dwóch ciężarnych kobiet, Maryi, matki Zbawiciela, i jej kuzynki, św. Elżbiety, matki św. Jana Chrzciciela. W tej bardzo słynnej Ewangelii, jeszcze przed narodzeniem naszego Pana, objawia się cud Wcielenia. Dlatego pozdrowienie św. Elżbiety skierowane do Dziewicy następuje bezpośrednio po pozdrowieniu, które anioł Gabriel ogłosił przy zwiastowaniu i powtarzamy je w naszej pięknej modlitwie "Zdrowaś Maryjo".

W Jerozolimie święto to wyznacza koniec maja, tradycyjnie poświęconego Maryi Dziewicy. Wczoraj o godz. 17.00 miejscowi wierni i po raz pierwszy od dwóch lat pielgrzymi zostali powitani w kościele św. Zbawiciela na modlitwie różańcowej i Mszy św., w której uczestniczyli Patriarcha Pizzaballa i bp William Shomali, wikariusz generalny dla Jerozolimy i Palestyny.

Po tej uroczystości Patriarcha poprowadził procesję na zakończenie miesiąca Maryi. Ten moment był niecierpliwie oczekiwany przez mieszkańców Jerozolimy: wszystkie ulice zostały ozdobione flagami Patriarchatu Łacińskiego i Kustodii. Patriarcha, trzymający ikonę Najświętszej Maryi Panny, szedł za tłumem wiernych niosących figurę Matki Bożej. Procesja rozpoczęła się w kościele św. Zbawiciela i miała dwa przystanki; jeden na dziedzińcu College des Frères, a drugi w Patriarchacie Łacińskim, wewnątrz konkatedry. Następnie ludzie przemieścili się na ulice Chrześcijańskiej Dzielnicy Jerozolimy, zanim powrócili do kościoła św. Zbawiciela po końcowe błogosławieństwo, prosząc o opiekę MatkiChrystusa nad wszystkimi mieszkańcami miasta. Uroczystość zakończyła się paradą harcerzy, eskortujących figurę Matki Bożej na starym mieście w Jerozolimie.

Autor: Cécile Leca/ lpj.org; 01.06.2022

procesja maryjna 4 procesja maryjna 3
Święto Nawiedzenia w Jerozolimie https://oessh.pl/images/procesja_maryjna_5.jpg EJSekretarz