MIEJSCE, KTÓRE MOŻE BYĆ GROBEM JEZUSA

Archeolodzy odkryli, że Jerozolimska Bazylika Grobu Świętego stoi na miejscu cmentarza żydowskiego z czasów Jezusa. Sanktuarium w sercu kościoła, znane jako Edicule, zawiera pozostałości grobowca czczonego od IV wieku, wyobrażonego tutaj.

Obraz1

GRÓB, 30 R. N.E.

Czy to był grób Jezusa? Dowody są niejednoznaczne, ale wielowarstwowa historia witryny zawiera wiele wskazówek.

Autor: Fernando G. Baptista i Kennedy Elliott, NG Staff Listopad 28, 2017

 

OK. 30 N.E.   W CZASACH JEZUSA

Jezus zostaje ukrzyżowany poza Jerozolimą na wzgórzu zwanym Golgotą i pochowany w pobliskim grobie. Archeolodzy znaleźli dowody na istnienie opuszczonego kamieniołomu wykorzystywanego jako cmentarz żydowski.

 Obraz2

 135 N.E.   ŚWIĄTYNIA HADRIANA

Cesarz Hadrian buduje pogańską świątynię nad grobowcem. Późniejsi pisarze chrześcijańscy postrzegali to jako próbę zbezczeszczenia tego miejsca i wymazania pamięci o Jezusie, ale uczeni kwestionują to twierdzenie.

Obraz3

325-335 N.E.     KOŚCIÓŁ KONSTANTYNA

Cesarz Konstantyn zrównał z ziemią rzymską świątynię, odsłaniając nienaruszony grobowiec poniżej. Budowniczowie usuwają większość skał wokół grobowca i budują nad nim edykuł i rotundę.

 Obraz4

11-12 WIEK     KOŚCIÓŁ KRZYŻOWCÓW

Bizantyjscy chrześcijanie i krzyżowcy odbudowują i rozbudowują kościół po jego zniszczeniu przez muzułmańskiego władcę regionu w 1009 roku. Grób i Golgota/Kalwaria zamknięte są w jednej bazylice.

Obraz5

DZISIAJ  BAZYLIKA GROBU ŚWIĘTEGO

Poświęcony w 1149 roku, obecny kościół pochodzi z epoki krzyżowców, choć części są starsze. Pielgrzymi i turyści z całego świata co roku odwiedzają zabytkową bazylikę.

Obraz6

Obraz7

Obraz8

Historia Świętego Grobu https://oessh.pl/ EJSekretarz