Rycerskość oznacza samodyscyplinę, szlachetność i odwagę. Kto nie posiada zdecydowanej woli rozwijania i pogłębiania tych wartości w swoim życiu, nie będzie mógł nigdy być członkiem Zakonu.
W środowisku społecznym obfitującym we wszystko, gotowość do rezygnacji, szlachetne zaangażowanie na rzecz najsłabszych i bezbronnych, odważna walka o sprawiedliwość i pokój, to charakterystyczne cechy Zakonu Bożego Grobu. Łączność z Jerozolimą tak wyraźna w Zakonie i wymagająca odpowiedzialności za Miejsce Święte, kieruje nasze dążenia ku Jerozolimie niebiańskiej (Gal 4, 26).
Grób Boży jest symbolem współcierpienia z Jezusem a także naszą nadzieją na Zmartwychwstanie (Fil 3, 10). Noszony przez nas krzyż nie jest ozdobą, ale świadectwem podległości prawu Krzyża. Forma Krzyża stosowanego w Zakonie przypomina nam rany Pana i inne cierpienia, od których krwią ocieka Ziemia Święta.
Praktykowanie wiary powinno być widoczne w obrębie własnej rodziny, w miejscu pracy, w posłuszeństwie Ojcu Świętemu, we współpracy z własną parafią i diecezją, w działalności chrześcijańskiej.