Czcigodni Konfratrzy i Konsorelle!

W załączeniu  zaproszenie wraz z programem na obchody z okazji 500. rocznicy śmierci Macieja Miechowity (1523-2023), które odbędą się w Krakowie (piątek, 8 września 2023 r.) i następnie w Miechowie (sobota, 9 września 2023 r.).

W obchodach w Miechowie, uroczystej Eucharystii będzie przewodniczył J. Em. ks. Kazimierz kardynał Nycz, Wielki Przeor naszego Zwierzchnictwa.

Zgłoszenia do udziału w obchodach w Krakowie należy kierować do przedstawiciela Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do dnia 1 września 2023 r. (W zgłoszeniu proszę podać informację o swojej przynależności do OESSH oraz imiona i nazwiska wszystkich zgłaszanych przez siebie osób).

 Zgłoszenia do udziału w obchodach w Miechowie należy kierować do Urzędu Gminy i Miasta Miechów, na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do dnia 1 września 2023 r. (W zgłoszeniu proszę podać informację o swojej przynależności do OESSH oraz imiona i nazwiska wszystkich zgłaszanych przez siebie osób).

Ewentualne zapytania w sprawie uroczystości proszę kierować do naszego Konfratra z Miechowa Stanisława Osmendy CSSH (tel. 502 333 223)

Organizatorami tych uroczystości są: Uniwersytet Jagielloński w KrakowieGmina i Miasto Miechów oraz Parafia Rzymskokatolicka pw. Grobu Bożego w Miechowie.

Maciej z Miechowa – wychowanek zakonu bożogrobców, to jedna z najwybitniejszych postaci przełomu XV i XVI wieku związanych z Akademią Krakowską oraz świetlana postać w historii polskiej kultury, nazwana przez współczesnych mu biografów: "drugim Hipokratesem", "kolumną Uniwersytetu" i "wielkim jałmużnikiem nauki i oświaty", najwybitniejszy historiograf wczesnego renesansu polskiego, autor pierwszej drukowanej kroniki polskiej i pierwszej polskiej drukowanej książki medycznej na temat epidemii, ośmiokrotny rektor Akademii Krakowskiej (1501-1519) i jej reformator, lekarz, pisarz medyczny, filozof, historyk, geograf, kanonik krakowskiej kapituły katedralnej, wreszcie filantrop oraz dobroczyńca i fundator szkół parafialnych, szpitali, kaplic i kościołów. Należy on do zaszczytnego grona Polaków, których działalność odcisnęła wielki i pozytywny wpływ na rozwój naszej Ojczyzny.
/BCz-K/

Zrzut ekranu 367
Zrzut ekranu 368

 

 

500. rocznica śmierci Macieja Miechowity https://oessh.pl/ EJSekretarz