Szczęść Boże

Nawiązując do mojej wypowiedzi na rekolekcjach w Częstochowie uprzejmie proszę szanownych konfratrów o aktywność związaną z państwowym  świętem Chrztu Polski. Prośba o kontakt z proboszczami parafii lub też z dyrektorami szkół a nawet nauczycielami aby zachęcić ich do organizowania apeli okolicznościowych w szkołach lub też mszy świętych w parafiach związanych z tym świętem, a także wieszaniem flagi narodowej na dzień 14 kwietnia. Szczegółowe informacje zawarte są w załącznikach odpowiednio do szkół i do parafii, które można by im wręczyć. Oczywiście można wymyśleć także inne formy uczczenia tego Święta.
Króluj nam Chryste
Jan Klawiter
 

 Obraz1   

Fundacja „SŁOWO"
ul. Derdowskiego 23, 84-230 Rumia                                                                                  
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 601-638-283
NIP: 5882397923, KRS: 0000435830

 

Szczęść Boże,

Przewielebni księża proboszczowie,                    

Sejm RP przyjęciem ustawy 22 lutego 2019 roku ustanowił, jakże ważne, Święto Chrztu Polski. W założeniu święto ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu  w społecznej świadomości”.  

Święto Chrztu Polski staje się też okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek jej państwowości. 

Gorąco prosimy o zachęcenie katechetów lub też innych nauczycieli, a także jeśli to możliwe dyrektorów szkół do przeprowadzenia w pobliżu tej daty uroczystej akademii lub apelu w szkołach, gdyż jest to święto państwowe.

Aby ułatwić organizację tej uroczystości stworzyliśmy stronę internetową  http://swietochrztu.pl , gdzie zamieszczone są scenariusze akademii i inne materiały pomocnicze. 

Można zachęcić też wiernych do wieszania flag narodowych 14 kwietnia lub też odprawić mszę świętą np. w podziękowaniu za dar Chrztu Mieszka I, który jest początkiem i fundamentem państwowości polskiej.

Raz jeszcze zwracamy się z gorącą prośbą o rozpropagowanie tego święta (wzór banneru i plakatu w załączeniu) a także podjęcia innych inicjatyw. Zapraszamy do podjęcia szerszej refleksji nad tym niezwykle ważnym wydarzeniem w naszej historii, od którego minęło już 1058 lat. 

/-/ Jan Klawiter
Prezes Fundacji SŁOWO

Obraz1

Fundacja „SŁOWO"
ul. Derdowskiego 23, 84-230 Rumia                                                                                  
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 601-638-283
NIP: 5882397923, KRS: 0000435830

 

Szanowna Dyrekcjo,

miło mi poinformować, że 14 kwietnia bieżącego roku będziemy obchodzić Święto Chrztu Polski ustanowione przez Sejm RP 22 lutego 2019 roku.

Historycy nie mają wątpliwości, że Chrzest Polski jest równoznaczny z narodzinami Państwa Polskiego. To niezwykłe wydarzenie jest niedowartościowane w stosunku do innych wydarzeń historycznych. Zdaniem wielu badaczy chrzest księcia Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i narodu polskiego. Decyzja naszego pierwszego, historycznego władcy zdecydowała o całej, późniejszej przyszłości naszego kraju.

Chciałbym zaproponować Państwu, by w pobliżu tej daty przeprowadzić w szkole uroczystą akademię lub apel. Aby ułatwić organizację stworzyliśmy stronę internetową swietochrztu.pl, gdzie zamieszczone są scenariusze akademii i inne materiały pomocnicze.

Przeprowadziliśmy dotychczas cztery edycje Ogólnopolskiego Konkursu na prezentację multimedialną „Chrzest Polski”. Nagrodzone prezentacje znajdują się na stronie i można wykorzystać je np. do przeprowadzenia lekcji tematycznych. Zapraszamy do udziału w piątej edycji konkursu, którą planujemy ogłosić przed wakacjami i rozstrzygnąć w listopadzie.

Prosimy również o wywieszenie flagi państwowej przed dniem 14 kwietnia.

Serdecznie zapraszam do włączenia się w te działania. Oczekuję, że po apelu prześlą Państwo informację zwrotną i nieobligatoryjnie – dokumentację fotograficzną, że takowy się odbył. 

Wszelkie pytania proszę kierować na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

/-/ Jan Klawiter
prezes Fundacji SŁOWO

 

Komunikat Fundacji SŁOWO https://oessh.pl/ EJSekretarz