INSTALACJA NOWEGO PROBOSZCZA NA WAWELU

28 września, w uroczystość św. Wacława, patrona katedry na Wawelu, odbyła się instalacja nowego proboszcza ks. Pawła Barana, której przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że Chrystus jest znakiem sprzeciwu dla świata. A chcący Go naśladować uczniowie stają w podobnej roli. Ich wiara ma być rozumna, ich sumienia – czyste, a także powinna być w nich gotowość do cierpienia w słusznej sprawie. Metropolita krakowski zaznaczył, że fakt bycia znakiem sprzeciwu, poczucie godności ucznia i wypływającą z niej określoną postawę bez trudu można znaleźć w każdym pokoleniu chrześcijan. Przykładem jest m.in. żywot św. Wacława, patrona katedry na Wawelu, którego Kościół wspomina dziś w liturgii.

Arcybiskup zauważył, że chrześcijaństwo w X w. w Czechach było znakiem sprzeciwu dla ówczesnego pogańskiego świata. Wacław, po objęciu władzy w Czechach, okazał się człowiekiem pełnym wiary, prawdziwym uczniem Chrystusa. Objawiało się to m.in. w odbudowywaniu zniszczonych kościołów czy trosce o chorych i ubogich, ale wyjątkowe było to, że sam uprawiał winną latorośl i pszenicę, aby nie zabrakło materii do sprawowania Eucharystii.

– Jego postawa wiernego ucznia Chrystusa była natchnieniem dla wielu i wzorem jak żyć – mówił metropolita wskazując na przyczynę, dla której św. Wacław stał się patronem katedry na Wawelu. Arcybiskup zwrócił uwagę, że także bazylika katedralna jest znakiem sprzeciwu – wskazuje na Boga w świecie, który żyje tak, jakby Boga nie było. – Wielkie duchowe przesłanie o tym, czym jest Polska, czym jest Polska katolicka, czym jest nasza tożsamość, do której trzeba nieustannie wracać swoją pamięcią, by była ciągle żywa i by promieniowała w takim świecie, jakim on dzisiaj jest – promieniowała zwycięsko – mówił abp Marek Jędraszewski.

Zwracając się do nowego proboszcza na Wawelu metropolita krakowski stawiał pytania o jego osobiste zjednoczenie z Chrystusem, o gotowość składania siebie samego Bogu w ofierze oraz o świadomość konieczności poświęcania się Bogu za zbawienie ludzi. Arcybiskup zapewnił o modlitwie zgromadzonych w katedrze, aby nowy proboszcz wypełnił składane dziś przyrzeczenia.

W uroczystości na Wawelu wzięli udział kanonicy Krakowskiej Kapituły Katedralnej. Wśród gości byli także premier rządu RP Mateusz Morawiecki, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, wicemarszałek senatu oraz wojewoda małopolski.

/Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej/

W tej podniosłej historycznej uroczystości wzięła równiez udział 5-osobowa delegacja Zwierzchnictwa w Polsce. Damy i kawalerowie z Prowincji Krakowskiej mieli okazję i zaszczyt złożyć gratulacje Księdzu Proboszczowi, zamienić kilka słów także z Arcybiskupem krakowskim i usłyszeć zaproszenie do bywania na Wawelu często, nie tylko z okazji wielkich uroczystości. Tak serdeczne zaproszenie obliguje nas do nawiedzania naszej szacownej Katedry.


IMG 20220928 195538
9z IMG20220928193044 2
IMG 1374

Fot. EJ, WN

6z 2z
4 z 8z
7z 1z

Fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Nowy proboszcz Archikatedry Wawelskiej https://oessh.pl/ EJSekretarz