KARD. PIZZABALLA POŚWIĘCIŁ ZIEMIĘ ŚWIĘTĄ NIEPOKALANEMU SERCU MARYI
'NIECH POWRÓCI POKÓJ'
 

"Matko Boża i Matko nasza (...) kiedyś chodziłaś drogami naszej ziemi; prowadź nas teraz ścieżkami pokoju". To słowa z Aktu Poświęcenia Ziemi Świętej Niepokalanemu Sercu Maryi, wypowiedziane wczoraj, 29 października, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Palestyny, przez łacińskiego patriarchę Jerozolimy kard. Pierbattistę Pizzaballę. Kardynał odprawił Mszę św. w sanktuarium Deir Rafat, po której odbyła się tradycyjna procesja z ikoną Matki Bożej.

"Twojemu Niepokalanemu Sercu uroczyście powierzamy i poświęcamy nas samych, nasz Kościół, całą ludzkość, narody Bliskiego Wschodu, a przede wszystkim lud Ziemi Świętej,który należy do Ciebie, ponieważ upiększyłaś go swoimi narodzinami, cnotami i boleściami, i stamtąd dałaś światu Odkupiciela. Spraw, aby wojna się skończyła i aby pokój rozprzestrzenił się na nasze miasta i wioski" - - powiedział kard. Pizzaballa w modlitwie skierowanej do Matki Bożej.

Patriarcha zaznaczył: „W tym czasie próby zwracamy się do Ciebie, ponieważ nas kochasz i znasz - ludzkość zboczyła ze ścieżki pokoju. Zapomniała o lekcjach wyciągniętych z tragedii niedawnej przeszłości, z ofiar milionów poległych w wojnach. „Pośród tajemnicy nieprawości, jaką jest zło i wojna - kontynuował - prowadź światowych przywódców i tych, którzy decydują o losie narodów, aby podejmowali decyzje zgodnie ze sprawiedliwością i prawdą oraz pracowali na rzecz wspólnego dobra".

Kard. Pizzaballa prosił Matkę Bożą, aby wskazała "mieszkańcom Twojej ojczyzny drogę braterstwa": "Pośród grzmotu broni przemień nasze myśli w pokój, a nasze miecze w lemiesze. Niech Twój matczyny dotyk ukoi tych, którzy cierpią i uciekają przed rakietami i bombami. Niech Twój matczyny uścisk pocieszy tych, którzy są ranni lub zmuszeni do opuszczenia swoich domów, tych, którzy stracili członków rodziny, zaginionych i uwięzionych" – powiedział patriarcha.

W ostatniej prośbie stwierdził: "W tej godzinie, gdy ludy Ziemi Świętej zwracają się do Ciebie, Twoje serce bije współczuciem dla nich i dla wszystkich ludów zdziesiątkowanych przez wojnę, głód, niesprawiedliwość i ubóstwo. Niech dzięki Twojemu wstawiennictwu Boże miłosierdzie rozleje się na ziemi i niech łagodny rytm pokoju powróci, by naznaczyć nasze dni" - zakończył łaciński patriarcha Jerozolimy.

Sanktuarium NMP Królowej Palestyny znajduje się w Deir Rafat, położonym między Jerozolimą i Tel Awiwem. Klasztor założył w 1927 roku ówczesny łaciński patriarcha Jerozolimy abp Luigi Barlassina. W kompleksie sanktuarium znajduje się klasztor z kościołem, szkoła z internatem oraz dom sierot. Obiekt zaprojektował architekt i benedyktyn o. Mauritius Gisler (1855-1940).

Fasadę kościoła zdobi łaciński napis „Reginæ Palæstinæ” – Królowa Palestyny, a na dachu jest ustawiona sześciometrowej wysokości figura Matki Bożej. Od 2009 roku klasztorem opiekują się siostry z betlejemskiej wspólnoty monastycznej. Każdego roku w ostatnią niedzielę października.

2023-10-30 
KAI
 
 
 
 
Akt poświęcenia Ziemi Świętej Niepokalanemu Sercu Maryi https://oessh.pl/images/Deir_Rafat_2023_1.png EJSekretarz