Refleksje z Ziemi Świętej – październik 2023 (I)
Ekscytacja nowym kardynałem w Jerozolimie

Właśnie wróciłem z Rzymu z konsystorza, na którym mianowano dwudziestu jeden nowych kardynałów ze wszystkich zakątków świata, jeden z nich z pewnością się wyróżnia. Od czasu ogłoszenia tego w lipcu, w Ziemi Świętej zapanowało wiele emocji i oczekiwań. To, co było najbardziej uderzające, to poziom szczęścia i dumy demonstrowany przez wszystkie warstwy naszego lokalnego społeczeństwa. Był to nie tylko wyraźny wyraz uznania dla Jego Świątobliwości za jego długą i wybitną służbę Kościołowi jerozolimskiemu, ale także dla samej Jerozolimy z wielką nadzieją, że kwestia Jerozolimy jako duchowej stolicy wszystkich monolitycznych wyznań zyska uwagę, na jaką zasługuje jako miasto, które powinno być wspólne dla wszystkich i otwarte dla wszystkich wierzących. Z wielką cierpliwością oczekujemy teraz powrotu Jego Świątobliwości kard. Pizzaballi, aby w ciągu najbliższych kilku tygodni uroczystości rozpoczęły się we wszystkich czterech krajach diecezji, jeden po drugim. Po zakończeniu obchodów rozpocznie się prawdziwa ciężka praca, aby chronić interesy wiernych, którym mamy służyć, a także aby nadal budować nasze społeczeństwa w oparciu o wartości chrześcijańskie.

Idąc naprzód, należy docenić pracę wybitnych instytucji, które wnoszą znaczący wkład w nasze lokalne społeczności, czy to w edukacji, służbie zdrowia czy usługach społecznych. Kilka dni temu Uniwersytet Betlejemski obchodził 50-lecie zapewniania wysokiej jakości edukacji i to była czysta radość móc uczestniczyć w obchodach po spędzeniu tam 24 lat mojej kariery zawodowej. Również za kilka dni Szpital Dziecięcy Caritas będzie obchodził 70-lecie swojej działalności w zakresie opieki zdrowotnej nad dziećmi z marginesu społecznego. Świadczy to o silnej obecności instytucjonalnej i dumie Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej. Te dwie instytucje dołączają do setek innych, służąc setkom tysięcy osób w diecezji, po cichu, dzień w dzień, a w niektórych przypadkach wykonując pracę rządów! Gratuluję obu instytucjom tych ważnych kamieni milowych.

Nasze szkoły rozpoczęły nowy rok szkolny punktualnie kilka tygodni temu, wprowadzając ulepszenia w niektórych szkołach i rozszerzając je w innych. Szkoła w Jubeiha dodała latem nowe piętro, aby zaspokoić listę oczekujących i przyjąć nowych uczniów. W niektórych szkołach wprowadzono nowe sprzęty i meble. Jednak potrzeby są nadal ogromne i będziemy nadal poszukiwać środków na modernizację szkół, aby spełniały nowoczesne standardy, nie mówiąc już o zapewnieniu naszym nauczycielom i personelowi odpowiedniego budowania potencjału, aby wyposażyć ich w narzędzia do osiągania sukcesów. Jeśli chodzi o działalność duszpasterską, to nadal obserwuje się jej gwałtowny wzrost, ponieważ w tym roku zabezpieczono dodatkowe fundusze. Pierwszy etap budowy ośrodka duszpasterskiego w Hajfie, czyli budynku duszpasterstwa młodzieżowego, jest w generalnym remoncie; Centrum formacji duchowej w Beit Jala zostało oficjalnie otwarte kilka tygodni temu i już zapotrzebowanie na oferowane kursy jest fenomenalne. Centrum to otworzy Seminarium dla wspólnoty i odwrotnie. Również w Sweifieh trwają prace remontowe, których celem jest utworzenie zalążka centrum duszpasterskiego, w którym będzie mieścił się między innymi ośrodek rodzinny. Marzenie Jego Błogosławionego o wzmocnieniu formacji wiary oraz zapewnieniu wysokiej jakości usług i wsparcia powoli, ale niezawodnie się realizuje. Również w Sweifieh trwają prace remontowe, które mają na celu stworzenie zaczątków ośrodka duszpasterskiego, w którym znajdzie się m.in. centrum rodzinne. Marzenie Jego Świątobliwości, aby wzmocnić formację wiary oraz zapewnić wysokiej jakości usługi i wsparcie, powoli, ale konsekwentnie się realizuje. Obszarem, który nadal cierpi, jest obszar wsparcia humanitarnego, w którym zapotrzebowanie nadal przekracza dostępne fundusze, pomimo naszych wysiłków na rzecz lobbowania za dodatkowymi funduszami. Również fundusze na niektóre programy upodmiotowienia młodzieży i kobiet są na końcu ich cyklu. Pod koniec roku zakończy się również pierwsza faza najbardziej udanego programu Afaq we współpracy z Uniwersytetem Betlejemskim. W ciągu najbliższych kilku tygodni/miesięcy zostaną podjęte znaczne wysiłki, aby zabezpieczyć fundusze na normalne programy humanitarne, jak również na różne programy wzmacniające, tak aby te krytyczne programy mogły nadal dotykać i wspierać tych, którzy są słabi, bezbronni i najbardziej potrzebujący.

Wielką przyjemność było również gościć odbywającą się co dwa lata wizytę Komisji Ziemi Świętej, która rozpoczęła się w Jordanii około dwa tygodnie temu, a następnie przeniosła się do Palestyny i Izraela. Zawsze dobrze jest odbyć te wszystkie wizyty w terenie i zaangażować się w strategiczne dyskusje na temat naszych potrzeb i tego, jak można je dopasować do tych potrzeb przy ograniczonych zasobach dostępnych w OESSH. Otrzymane informacje zwrotne były bardzo zachęcające, a dyskusje strategiczne obiecujące. Wizyty nie tylko pokazały dobrą pracę wykonaną w projektach, szkołach oraz wsparciu duszpasterskim i humanitarnym, ale z pewnością były okazją do rozmów z szerokim gronem interesariuszy, w tym z administratorami, uczniami, nauczycielami, uchodźcami i osobami ubiegającymi się o azyl, aby uzyskać rzeczywiste poczucie potrzeb bezpośrednio u źródła. Ponownie, można pochwalić się wielkimi osiągnięciami, ale po drodze ujawniane są również wielkie potrzeby. Mamy nadzieję, że dzięki współpracy wszystkich uda nam się nadal wypełniać tę lukę i nadal służyć pomocą. W związku z tym planowanie strategiczne idzie pełną parą i wszyscy traktują je bardzo poważnie, mając nadzieję, że pomoże to w ustaleniu priorytetów naszych przyszłych interwencji.

W ciągu ostatnich kilku dni sprawa ataków na chrześcijańskich pielgrzymów, kościoły i instytucje znalazła się w centrum uwagi, ponieważ plucie na krzyż, zwłaszcza na Starym Mieście w Jerozolimie, dramatycznie wzrosło, zwłaszcza w czasie wielkich świąt naszych żydowskich braci i sióstr. Tendencja ta spotkała się z szerokim potępieniem na szczeblu lokalnym i międzynarodowym i mamy nadzieję, że zjawiskom tym wkrótce zostanie położony kres. W żadnym wypadku nie powinno to zniechęcać do przyszłych wizyt i mamy nadzieję, że wszyscy wierni, którzy pragną pielgrzymować do Ziemi Świętej, będą kontynuować swoje plany i będą solidarni, ponieważ Jerozolima powinna być miastem pokoju, przyjaznym i otwartym dla wszystkich wyznań. Dziękujemy za nieustające wsparcie i niech Bóg błogosławi!

Sami El-Yousef
Prezes Zarządu
12 października 2023

 

Refleksje z Ziemi Świętej – październik 2023 (II)
Znowu Gaza!

W zeszły piątek napisałem moje zwyczajowe refleksje, aby podzielić się nimi z naszymi przyjaciółmi na całym świecie i byłem gotowy do edycji w weekend i wysłania ich w poniedziałek. Wydarzenia dnia następnego, w sobotę 7 października 2023 r., wywróciły Ziemię Świętą do góry nogami i będą dniem, który przejdzie do historii. Postanowiłem podzielić się oryginalnymi refleksjami, ponieważ zawierają one wiele pozytywnych informacji, ale także napisać nowe refleksje, koncentrując się na najnowszym konflikcie.

Wszyscy obudziliśmy się wczesnym rankiem w sobotę na dziwny dźwięk syren, po których nastąpiły eksplozje, niektóre daleko, podczas gdy inne tak blisko, że nasz budynek na Starym Mieście w Jerozolimie zatrząsł się. Kiedy wiadomości zaczęły się pojawiać, stało się jasne, że południowy Izrael znalazł się pod niespodziewanym i bezprecedensowym atakiem ze strony Gazy. W miarę rozwoju wydarzeń stało się jasne, że nie tylko wystrzeliwano rakiety, ale także trwało zmasowane wtargnięcie, charakteryzujące się tym, co historia może nazwać jedną z największych porażek wywiadowczych naszych czasów. Hamas, ze swoimi ograniczonymi możliwościami, był w stanie przekroczyć jedną z najbardziej ufortyfikowanych, zaawansowanych technologicznie i kosztownych granic, jakie kiedykolwiek zbudowano, i przejąć przejście graniczne notorycznie zwane Erez i posunąć się naprzód, aby przejąć pobliskie obozy wojskowe, posterunki policji i całe społeczności w południowym Izraelu. Przypominało to coś, co ogląda się w hollywoodzkich filmach, a nie w prawdziwym życiu. Biorąc pod uwagę, że była to sobota i ostatni dzień święta Sukkot dla wiary żydowskiej, element zaskoczenia był oczywistym czynnikiem. Szok na tym się nie skończył, ale powolna reakcja strony izraelskiej pozwoliła Hamasowi wejść jeszcze głębiej z większą liczbą i wyrządzić wielkie szkody, zwłaszcza zabijając wielu niewinnych ludzi, w tym wielu, którzy pokojowo uczestniczyli w koncercie na pustyni w pobliżu granicy, a także około 300 żołnierzy i policjantów. Ponadto około 150 żołnierzy i niewinnych cywilów zostało zabranych z powrotem do Gazy z zamiarem wymiany ich na tysiące palestyńskich więźniów przetrzymywanych w izraelskich więzieniach, w tym kobiety i dzieci.

Dziś, po pięciu dniach wojny, jest ponad 1200 Izraelczyków zabitych i około 2400 rannych, a w Gazie blisko 1200 zostało zabitych, a 5300 rannych, z czego mniej więcej połowa to dzieci, kobiety i osoby starsze. Po obu stronach cierpią niewinni cywile. Liczby te uwzględniają tylko pierwsze cztery dni i bez wątpienia będą szybko rosły wraz z rozwojem sytuacji. Izrael już ogłosił stan wojny i wezwał ponad 500000 rezerwistów, a wtargnięcie do Gazy wydaje się nieuchronne. Dzięki temu liczba ofiar i zniszczeń przekroczy wszelkie oczekiwania i dramatycznie wzrośnie. Dodatkowo dotychczasowe potyczki na północnej granicy nie przerodziły się w całą naszą wojnę, ale w tak łatwopalnej atmosferze kolejny mały incydent mógłby wywołać poważną eskalację. Na Zachodnim Brzegu Jordanu wprowadzono pełne zamknięcie z surowymi ograniczeniami, w ramach których nikt nie może poruszać się poza swoim najbliższym obszarem miejsca zamieszkania. Nie dotyczy to żydowskich osadników mieszkających na Zachodnim Brzegu, którzy mogą swobodnie podróżować bez ograniczeń. Z pewnością sektor turystyczny znów ma do czynienia z poważnym ciosem dla zatrudnienia.

Jeśli chodzi o kryzys humanitarny, należy podkreślić, że Strefę Gazy zamieszkuje 2,2 miliona ludzi, którzy mieszkają na 364 kilometrach kwadratowych (141 mil kwadratowych), w tym 1000 chrześcijan. Jest ona blokowana ze wszystkich stron od 2006 roku, kiedy Hamas doszedł do władzy. Uważany jest za jeden z najgęściej zaludnionych obszarów na Ziemi. Brakuje tam odpowiedniej infrastruktury z dostawami energii elektrycznej nieprzekraczającymi 4-8 godzin dziennie w zależności od lokalizacji, brakiem znaczącego zaopatrzenia w wodę pitną, zepsutymi sieciami kanalizacyjnymi i bezrobociem przekraczającym 8% w populacji ogólnej (50% wśród kobiet i młodzieży), a także zepsutą i prymitywną siecią opieki zdrowotnej. Sytuację pogarsza deklaracja izraelskiego ministra obrony sprzed kilku dni, że Izrael odcina prąd, wodę, paliwo, żywność i środki medyczne. Ten scenariusz maluje bardzo ponury obraz przed ostatnią rundą i można sobie wyobrazić, jak jest dzisiaj, w połączeniu ze zniszczeniami ostatnich kilku dni, nie mówiąc już o groźbie możliwego wtargnięcia na ląd w najbliższym czasie. Szykuje się prawdziwa katastrofa humanitarna spowodowana przez człowieka!

Do tej pory 36 600 budynków, w tym wieżowce mieszkalne, urzędy rządowe, firmy, oddziały banków i sieć telekomunikacyjna zostały całkowicie lub poważnie / częściowo zniszczone w ciągu ostatnich kilku dni, w wyniku czego 339 000 osób zostało całkowicie przesiedlonych i schroniło się głównie w szkołach. Dla nas kościół Świętej Rodziny i kompleks parafialny w Zeitoun stały się schronieniem od ubiegłej niedzieli i obecnie znajduje tam schronienie około 150 osób (45 rodzin). Kolejne 5 rodzin schroniło się w Centrum Tomasza z Akwinu na skraju obozu dla uchodźców Shate. Dzisiaj szkoła Świętej Rodziny w dzielnicy Remal została otwarta jako schronienie dla sąsiadów, którzy stracili swoje domy, gdy Remal został zniszczony. Kościół będzie nadal wspierał nas w tym niebezpiecznym i trudnym czasie. Zaspokajane są nie tylko potrzeby materialne tak wielu osób, ale także duchowa poprzez codzienne odprawianie Mszy św. i nieustanne przypominanie o tym, aby pozostać blisko wiary.

Jesteśmy przytłoczeni i głęboko poruszeni dziesiątkami codziennych zapytań i ofertami wsparcia ze strony naszych przyjaciół z całego świata, którzy wyrazili zaniepokojenie utratą niewinnych istnień ludzkich po obu stronach i rozwijającym się kryzysem humanitarnym w Strefie Gazy. Najbardziej godne uwagi były dwa osobiste telefony odebrane przez proboszcza parafii w Gazie, ks. Gabriela, od Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, który wyraził wielką troskę i solidarność oraz chciał uzyskać ocenę z pierwszej ręki. Obiecujemy, że Kościół będzie nadal światłem nadziei dla wszystkich i źródłem wsparcia w czasie kryzysu i zawsze będzie szerzył orędzie pokoju w czasie, gdy na ulicach powszechne są wezwania do zemsty i zabijania. Gdy tylko sytuacja w terenie na to pozwoli, zostanie przeprowadzona ankieta potrzeb i udostępniona naszym przyjaciołom, aby można było szybko udostępnić odpowiednie zasoby w celu wsparcia naszej zdewastowanej społeczności. Nie zapominajmy, że palestyńskie dzieci, podobnie jak wszystkie inne dzieci, mają imiona i rodziny, które je kochają, mają marzenia i aspiracje i chcą żyć normalnie. Jeśli chcemy osiągnąć pokój, należy zająć się podstawowymi przyczynami tego konfliktu. Proszę, módlcie się za nas, aby Sprawiedliwość i Pokój mogły zwyciężyć, a natychmiastowe zakończenie działań wojennych doprowadziło do politycznego rozwiązania, które położy kres tym niekończącym się cyklom przemocy i cierpienia. Niech Bóg błogosławi!

Sami El-Yousef
Prezes Zarządu
12 października 2023

Refleksje z Ziemi Świętej sprzed i po wybuchu wojny https://oessh.pl/images/Sami_el_Jousef.jpg EJSekretarz