Wielki Mistrz OESSH, kardynał Fernando Filoni przebywał z kilkudniową wizytą w diecezji gdańskiej. Pobyt Jego Eminencji wiązał się z uroczystością nadania tytułu CZŁOWIEKA "POJEDNANIA I POKOJU" 2022. Uroczystość ta była zaplanowana na dzień sobotni, 25 czerwca br. w miejscowości Łęgowo, w tamtejszym sanktuarium Matki Bożej Łęgowskiej. Ale już w piątek, kardynał Wielki Mistrz celebrował Mszę św. ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w kościele oo. jezuitów, a następnie poprowadził procesję teoforyczną ulicami Gdyni. W nabożeństwie tym wzięli udział pomorscy Kawalerowie i Damy, pięknie prezentując się w strojach zakonnych.
Dzięki uprzejmości i gościnności abp. Tadeusza Wojdy, gospodarza diecezji, możliwe było krótkie prywatne spotkanie z Wielkim Mistrzem, w którym to spotkaniu oprócz grupy pomorskiej wziął udział przybyły specjalnie Zwierzchnik, JE dr Andrzej Sznajder oraz przedstawiciele Rady Zwierzchnictwa – kanclerz Paweł Szopa i sekretarz Elżbieta Jastrzębska. Spotkanie odbyło się w kurii gdańskiej, trwało godzinę i przebiegało w bardzo serdecznej atmosferze. Na prośbę Wielkiego Mistrza, Zwierzchnik przedstawił krótko działalność Zwierzchnictwa w Polsce od czasu objęcia tego urzędu w styczniu br. Następnie Wielki Mistrz podzielił się swoją wizją Zakonu, zwłaszcza pod kątem jego duchowości. Podkreślił, że OESSH jest centralną instytucją Kościoła i jedynym Zakonem Rycerskim w strukturze Państwa Watykańskiego. Nawiązując do historii przypomniał, że po odnowieniu Zakonu w 1848 r. cel był bardzo jasny: pomoc dla Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy. A więc kobiety i mężczyźni z całego świata mają wspierać Kościół w Jerozolimie, bo to jest Kościół-Matka; wszystkie Kościoły świata także powinny okazywać gest miłości Kościołowi-Matce. Powinniśmy się czuć odpowiedzialni za wspieranie Kościoła-Matki, a choć nie szczycimy się szlachectwem krwi, to w tym objawia się nasza szlachetność, że jako część kościoła lokalnego wspieramy Kościół Jerozolimski. I co ważne – nie zbieramy datków na ten cel, lecz dajemy z tego, co posiadamy. Następnie Wielki Mistrz przytoczył przykład z ewangelii mówiący o Marii z Betanii – oto komentarz Zwierzchnika z fb do tego fragmentu wypowiedzi kard. Filoniego:
„Myślami wciąż wracam do wczorajszego niezwykłego spotkania grupy moich konfratrów i konsorell z kard. Fernandem Filonim - Wielkim Mistrzem Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie. Wszyscy na pewno zapamiętamy ten inspirujący mini wykład o duchowości naszego Zakonu. W szczególności nawiązanie do fragmentu w Ewangelii św. Jana (12,3-5.7) opowiadającego o Marii z Betanii, która - przy sprzeciwie Judasza - obmyła nogi Jezusa kosztownym wonnym olejkiem. Ta scena - jak powiedział kard. Filoni - jest również obrazem duchowości Zakonu Rycerskiego: w podobny sposób jego członkowie "trwonią" różnorakie swoje dobra dla Jezusa, dla jego ziemskiej ojczyzny i dla Kościoła w Jerozolimie - Matki wszystkich Kościołów na świecie.”
Wielki Mistrz podzielił się swoim odczuciem potrzeby zajęcia się duchowością Zakonu, formacją osobistą jego członków. Dlatego napisał książeczkę o duchowości Zakonu, która jest obecnie tłumaczona na wiele języków. Egzemplarz tej książki wielki Mistrz podarował Zwierzchnictwu na ręce JE Zwierzchnika.
Na zakończenie swojej wypowiedzi Wielki Mistrz podkreślił raz jeszcze następujące ważne elementy dla Zakonu:
- formacja indywidualna każdego członka,
- pomoc dla Kościoła w Jerozolimie,
- pomoc Kościołom lokalnym.
Wielki Mistrz zakończył na tym swoją wypowiedź i zachęcił do pytań. Wywiązała się dyskusja na temat zmian w nowym Rytuale, szczególnie dotyczącej użycia pastorału lub krzyża procesyjnego zamiast miecza w czasie inwestytury. Wielki Mistrz obszernie tłumaczył ideę tej zmiany i prosił, by ją dobrze rozumieć.
Na zakończenie poprosiliśmy Wielkiego Mistrza o autograf na włoskim tekście Rytuału, następnie w księdze pamiątkowej prowincji gdańskiej – i po serdecznych podziękowaniach i pamiątkowym zbiorowym zdjęciu, czas tego wyjątkowego spotkania dobiegł końca, bowiem kard. F. Filoni musiał udać się do Łęgowa, gdzie czekała na niego statuetka „Człowieka Pokoju i Pojednania" 2022.