NADZWYCZAJNE POSIEDZENIE RADY ZWIERZCHNICTWA

W dniu 2 kwietnia br. w Pałacu Arcybiskupów Warszawskich na zaproszenie Wielkiego Przeora Zwierzchnictwa w Polsce, miało miejsce nadzwyczajne spotkanie Rady Zwierzchnictwa. Celem spotkania było przedstawienie Wielkiemu Przeorowi nowej Rady oraz omówienie zadań wynikających z podziału terytorialnego Zwierzchnictwa na 4 Prowincje: Warszawską, Krakowską, Wrocławską i Gdańską.

Ks. kardynał Nycz, Gospodarz spotkania, na wstępie podkreślił, że Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie będzie światu stale potrzebny ze swą troską o Grób Pański – w tym celu powinien troszczyć się o teologię Krzyża, co jest kwestią formacji indywidualnej członków jak i całego Zakonu. W nawiązaniu zaś do zastanych problemów w Zwierzchnictwie potrzebne jest ich rozstrzyganie w duchu prawdy, ale bez rozdrapywania ran – przede wszystkim ważna jest jedność.

JE Zwierzchnik, dr Andrzej Sznajder, na wstępie podziękował za zaproszenie i okazaną życzliwość, a następnie przedstawił krótkie podsumowanie dwóch miesięcy, które upłynęły od nominacji na ten zaszczytny urząd. W podsumowaniu przedstawione zostały następujące informacje:

Kolejnym punktem posiedzenia były wypowiedzi Przewodniczących Prowincji. I tak

Słysząc o „białych plamach” na terenie prowincji, Wielki przeor obiecał pomoc polegająca na zaanonsowaniu spotkania Przewodniczącego z biskupami w Białymstoku, Olsztynie i Elblągu.

Do tej wypowiedzi nawiązał Wielki Przeor mówiąc, że przy naborze nie może chodzić tylko o finanse, a powinno to być uhonorowanie zasług kościelnych w stosunku do Ziemi Świętej, a także chęć dalszej formacji, pokazania swojej wiary poprzez udział w uroczystościach kościelnych i zakonnych.

W dalszym ciągu spotkania wypowiadali się :

                        - rekolekcje wielkopostne 24-26.02.2023 Jasna Góra

                        - inwestytura 15-17.06.2023  Toruń

Poinformował, że istnieje już od pewnego czasu zwyczaj na Śląsku, że przywiezione z Ziemi Świętej pachnące oleje, w Wielki Czwartek są niesione procesjonalnie przez członka Zakonu. Jest propozycja by ten lokalny zwyczaj stał się powszechnym, tzn. by tak było we wszystkich diecezjach.

JE Zwierzchnik wskazał, że bardzo pilną sprawą jest uregulowanie sytuacji prawnej zwierzchnictwa, tzn. uzyskanie kościelnej osobowości prawnej, by możliwe było zawieranie umów, otrzymywanie donacji czy odpisywanie darowizn od podatków. W tym celu niezbędne są następujące dokumenty:

Na zakończenie odbyła się dyskusja, w której zwierzchnik poinformował o chęci przedłużenia umowy z parafią w Miechowie, aby tam można było umieścić archiwum zwierzchnictwa; także by sporządzić dokument zamykający sprawy finansowe związane z Miechowem.

Kolejnymi ważnymi informacjami były:

Na tym zakończono część merytoryczną spotkania, ciąg dalszy rozmów kontynuowano przy stole obiadowym.

Spotkanie było bardzo istotnym elementem pracy zwierzchnictwa, było merytoryczne, inspirujące  i ważne.

Notowała: Elżbieta Jastrzębska, sekretarz

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Zwierzchnictwa https://oessh.pl/ EJSekretarz
© 2023 OESSH Zwierzchnictwo w Polsce